
Inkluzija otrok z Aspergerjevim sindromom
Cilji: Udeleženci seminarja se seznanijo z motnjami spektra (MAS) in Aspergerjevim sindromom, integracijo senzorskih dražljajev in odzivanje, posebnosti na področju mišljenja, vedenja, socialne interakcije in motorike. Katere so možne spremljajoče (komorbidne) motnje? Udeleženci se seznanijo s napotki in orodji pri komunikaciji in na socialnem področju.. Seznanijo se z izkušnjami pri delu z učenci z Aspergerjevim sindromom v oddelku in individualno.
Ciljna skupina: učitelj-ice v osnovnih šolah, specialni pedagogi, svetovalni delavci in drugi strokovni delavci v VIZ
Ključne besede: učenec, otrok, aspergerjev sindrom, učno okolje, inkluzija, učitelj
Pogoji: /
Potrdilo o udeležbi, ki ga udeleženec-ka uveljavlja pri napredovanju v nazive na področju VIZ:
- 0,5 t za udeležbo na enodnevni delavnici – 8 ur.
Obveznosti: Aktivno sodelovanje na seminarju.
Vsebina:
- del: Motnje avtističnega spektra (MAS) in Aspergerjev sindrom – predavanje: Tadeja Podgorelec
- del: Integracija senzornih dražljajev in odzivanje – predavanje: Tadeja Podgorelec
- del: Posebnosti na področju mišljenja, vedenja, socialne interakcije in motorike – predavanje: Tadeja Podgorelec
- del: Možne spremljajoče (komorbidne) motnje – predavanje: Petra Radujko
- del: Pomoč pri komunikaciji (vizualno gradivo) in na socialnem področju (socialne zgodbe) – delavnica: Tadeja Podgorelec
- del: Nekaj konkretnih orodij / virov za delo z učenci (učni pripomočki) – delavnica: Petra Radujko
- del: Izkušnje pri delu z učenci z Aspergerjevim sindromom v oddelku in individualno – delavnica: Petra Radujko
- del: Individualiziran program in prilagoditve ter pomen sodelovalnega dela – delavnica: Petra Radujko
Predavateljici:
Tadeja Podgorelec
je univerzitetna diplomirana psihologinja, ki že 17 let opravlja delo šolske svetovalne delavke. Pridobljen ima EuroPsy certifikat. Poleg dela na osnovni šoli je izkusila nekajletno zasebno svetovanje in psihološko testiranje v svetovalnici Kogito. 4 leta je delala kot članica komisije za usmerjanje otrok s posebnimi potrebami pri Zavodu RS za šolstvo. Bila je vodja študijske skupine šolskih svetovalnih delavcev. Nekajkrat je sodelovala kot gostja – predavateljica na seminarjih šolskega psihološkega svetovanja na Oddelku za psihologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Bila je mentorica več študentom na praksi. Sodelovala je v dveh inovacijskih projektih ter pri izdaji zbirke vaj za izboljšanje pozornosti in koncentracije z naslovom Pozor, koncentrat! Udeležila se je študijskega obiska na Finskem na področju vseživljenjske karierne orientacije. Njeno delo vključuje svetovanje in pomoč učencem iz različnih deprivilegiranih skupin, kot npr. otroci s posebnimi potrebami, priseljenci, Romi. Poklicni izziv, ki mu je posebno predana, ji predstavlja delo z učenci s šibkimi socialnimi spretnostmi in slabšim vedenjskim prilagajanjem, kar je predstavila tudi na srečanjih širše strokovne javnosti.
Petra Radujko
je univerzitetna diplomirana pedagoginja z več kot 15-letnimi delovnimi izkušnjami tako v gospodarstvu kot v šolstvu. Zadnje desetletje dela kot svetovalna delavka ter učiteljica dodatne strokovne pomoči in učne pomoči za učence Rome na osnovni šoli. Bila je mentorica več študentom na praksi. Z lastnim prispevkom je sodelovala na mednarodni konferenci Broaden Horizons – Izkušnje in povezovanje za uspešno vključevanje Romov. Sodelovala je v inovacijskem projektu za izboljšanje pozornosti in koncentracije ter pri izdaji zbirke vaj za izboljšanje pozornosti in koncentracije z naslovom Pozor, koncentrat! Pridobila je evropski ECQA certifikat za mentorja na področju Inovativnega poučevanja. Pripravila in izvedla je številne delavnice in izobraževanja na temo komunikacije, medosebnih odnosov, medvrstniškega nasilja, nasilja v družini ter inovativnega poučevanja. Ima tudi večletne izkušnje na področju organizacije dogodkov in prevajanja. Kot prostovoljka je sodelovala oz. sodeluje z organizacijami kot je Društvo za nenasilno komunikacijo in Društvo Sožitje Obalnih občin.
Kotizacija:
Kotizacija znaša 69 eur in vključuje izvedbo programa seminarja, tiskano gradivo in potrdilo o udeležbi, prav tako pa tudi prigrizke med odmori, osvežilne napitke in preprosto kosilo.
Popusti:
10% – samoplačniki – prva udeležba na razpisanih seminarjih IZ Znanje
12% – samoplačniki – druga udeležba na razpisanih seminarjih IZ Znanje
15% – samoplačniki – tretja (in več) udeležba na razpisanih seminarjih IZ Znanje
In še namig: Program seminarja smo že večkrat uspešno izvedli za celoten kolektiv šole!
Koordinatorica: mag. Martina Šetina Čož, 041 604 175, martina.setina-coz@iz-znanje.si